Bez względu na to jaką dziedziną się zajmujemy, zawsze mamy do czynienia z danymi liczbowymi. Wypracowane przez lata metody pozwalające na wyciągnięcie wniosków na ich podstawie są obecne w każdym obszarze nauki i techniki. Charakterystyki, modele matematyczne i obliczenia stanowią narzędzia do opisywania i zrozumienia skomplikowanych zjawisk i procesów.

Wiodące instytucje używają środowiska MATLAB m.in. jako:

  • skuteczne zarządzanie ryzykiem dzięki szybkiej symulacji modelu;
  • analiza portfelowa z uwzględnieniem zróżnicowanych parametrów optymalizacji ;
  • eksport modeli w postaci chronionych aplikacji okienkowych i webowych;
  • import historycznych i aktualnych danych rynkowych z serwisów takich jak Bloomberg, Refinitiv, czy FRED;
  • automatyzacja uczenia maszynowego z uwzględnieniem ekstrakcji cech dla różnych danych.

Praca z danymi

Analityka danych i jej automatyzacja to podstawowe zadania nauk technicznych, finansowych i statystycznych. Obsługa zróżnicowanych typów danych o ogromnych rozmiarach, integracja z bazami danych, zastosowanie specjalistycznych metod przetwarzania informacji w zależności od dziedziny to wyzwania stawiane przed środowiskami programistycznymi. Oprogramowanie MATLAB ułatwia te zadania przez szereg aplikacji i Live Editor, który pozwala na tworzenie interaktywnych skryptów zawierających sformatowany tekst, pliki graficzne i hiperłącza. Wysoka wydajność przetwarzania jest osiągalna dzięki obliczeniom równoległym i chmurowym.

Finanse

Inżynieria finansowa wykorzystuje techniki matematyczne i metody numeryczne w celu wspomagania tradingu, inwestowania czy zarządzania ryzykiem finansowym. Analiza rynkowa, kredytowa czy operacyjna to główne zadania specjalistów z dziedziny ekonomii, którzy świadomi odpowiedzialności za swoje decyzje wykorzystują dedykowane moduły finansowe środowiska MATLAB. Daje to możliwość opracowywania skomplikowanych modeli, korzystania z szerokiego zakresu generatorów liczb pseudolosowych i przeprowadzania symulacji kompleksowych systemów np. za pomocą metody Monte-Carlo.

Uczenie maszynowe

Inżynierowie opracowali już tysiące aplikacji uczenia maszynowego wykorzystując oprogramowanie MATLAB, ponieważ pozwala ono na tworzenie algorytmów nie tylko w sposób tekstowy, ale także za pomocą interaktywnych narzędzi. Zaimplementowane zostały  metody uczenia nadzorowanego
i nienadzorowanego dla problemów takich jak klasyfikacja, regresja i klasteryzacja. Produkty firmy MathWorks są ze sobą w pełni zintegrowane, dzięki czemu nie ma znaczenia czy pracujemy z danymi tekstowymi, czy też obrazami czy plikami audio. Oszczędność czasu dzięki przeprowadzeniu szybkich obliczeń dla wielu metod daje możliwość wyboru najlepszych rozwiązań do swojego projektu.

Dowiedz się więcej

 

Data Science Machine Learning

Wypróbuj produkty

Sprawdź możliwość bezpłatnego przetestowania oprogramowania firmy MathWorks.

Dowiedz się więcej
Chcesz dokonać zakupu?

Już dziś sprawdź ceny oprogramowania i zdecyduj się na inwestycję w swoje badania.

Sprawdź cennik
Potrzebujesz pomocy?

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie oprogramowania firmy MathWorks? Skontaktuj się z naszym specjalistą.

Przejdź do kontaktu